До 2030 г. Европа се сблъсква с недостига на 1,2 млн. лекари, медицински сестри и акушерки
pixabay
Европа ще се сблъска с недостиг от близо 1,2 млн. лекари, медицински сестри и акушерки до 2030 г., става ясно от доклад на Европейския парламент относно кризата с работната сила в здравния сектор, цитиран от БНР.
Безпрецедентната криза заплашва устойчивостта на здравните системи в Европейския съюз, заяви кипърският евродепутат Лукас Фурлас, автор на доклада на Европейския парламент.
Докладът препоръчва приемането на всеобхватна европейска стратегия за осигуряване на здравен персонал с цел човешките ресурси в сектора да се увеличат с поне 1 млн. специалисти до 2034 г.
Една от основните причини за критичното положение е пенсионирането на голям брой работещи в здравеопазването, посочи евродепутатът. 30% от лекарите и 18% от медицинските сестри в държавите-членки са на над 55-годишна възраст. Условията на труд, изтощителните смени и заплащането също водят до отлив на кадри от здравната система.
Хиляди здравни специалисти напускат страни с по-ниски заплати и ограничени професионални перспективи, което увеличава неравенствата между държавите членки и затруднява осигуряването на равен достъп на всички европейски граждани до качествени здравни услуги, подчертава докладът.
Докладът предстои да бъде гласуван от Европарламента през септември. След това той ще бъде изпратен в Европейската комисия, която трябва да издаде препоръка до държавите членки.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/do-2030-g-evropa-se-sblaskva-s/


